Przedstawiamy Listę Najczęściej Zadawanych Pytań Kierowanych do Naszych Pracowników:
Jaki jest proces zamówienia siłowni zewnętrznej w firmie COMES?
Jeśli mają Państwo gotowy projekt siłowni plenerowej i szukają samych urządzeń to zapraszamy do kontaktu w celu przedstawienia oferty.
Natomiast zazwyczaj nie wiadomo jeszcze dokładnie jak ma wyglądać dana siłownia plenerowa, dlatego służymy pomocą. Standardowo wykonamy dla Państwa wstępną koncepcję siłowni plenerowej w oparciu o podane przez Państwa dane – wymiary terenu, fotografie (prosimy o kontakt telefoniczny, wypełnienie formularza kontaktowego lub bezpośredni kontakt na adres bok@comes.pl). Pomożemy Państwu w doborze odpowiednich urządzeń na siłownię zewnętrzną oraz rozwiązań konstrukcyjnych jeżeli chodzi o elementy towarzyszące tj. ławki, nawierzchnia, ogrodzenie czy zieleń.
W momencie, kiedy już wiadomo co się znajdzie na Państwa siłowni zewnętrznej, a nasza propozycja przypadła Państwu do gustu, zapraszamy do złożenia zamówienia. System płatności jest ustalany indywidualnie, a na realizację zamówienia potrzebujemy zazwyczaj 4-6 tygodni.
Czy wyposażenie siłowni zewnętrznych firmy COMES jest zgodne z polskimi i europejskimi normami?
Tak. Wszystkie produkty wyposażenia siłowni plenerowych oraz przestrzeni street workout są zgodne z polską i europejską normą PN-EN 16630: 2015-06, co jest poświadczone certyfikatami zgodności wydanymi przez jednostkę certyfikującą – Instytut Nadzoru Technicznego z Wrocławia akredytowany przez PCA. W przypadku zamówienia dostaną Państwo komplet dokumentów, w tym certyfikat zgodności.
Z czego wykonane są produkty firmy COMES?
Konstrukcja naszych urządzeń jest stalowa. Wysokogatunkowa stal jest zabezpieczona antykorozyjnie przez piaskowanie, następnie fosforanowanie żelazowe, nałożenie podkładu cynkowego i malowanie proszkowe. Testy w komorze solnej wykazały, że nasze powłoki malarskie są w stanie wytrzymać od 15 do 25 lat. Siedziska, czy oparcia wykonujemy z płyt HDPE odpornych na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych. Stopnice wykonujemy z ryflowanej blachy, która jest antypoślizgowa i doskonale odprowadza wodę. Śruby, uchwyty wykonane są ze stali nierdzewnej. Tak dobrane materiały sprawiają, że trwałość naszych urządzeń jest liczona w dziesiątkach lat.
Jak wygląda montaż urządzeń na siłowni zewnętrznej?
Nasze urządzenia na siłownie plenerowe montowane są na fundamentach w postaci wylewek betonowych o masie dobranej do konkretnego urządzenia. Wszystkie informacje dotyczące montazu znajdują się w Instrukcjach montażu. Po wykonaniu dołka, umieszczamy w nim zbrojenie, a nastepnie zalewamy betonem. Kiedy beton związe przymocowujemy urządzenie. W końcowym etapie fundament jest zasypywany materiałem ziemnym i po tak wykonanej pracy urządzenie jest oddawane do użytku.
Jak długo trwa montaż wyposażenia siłowni zewnętrznej?
Standardowy montaż urządzeń zajmuje od jednego do dwóch dni. W przypadku kiedy mamy do wykonania elementy towarzyszące typu nawierzchnia, ogrodzenie i zieleń, budowa siłowni zewnętrznej może potrwać od tygodnia do maksymalnie dwóch tygodni.
Jaka nawierzchnia może być użyta na terenie siłowni zewnętrznej?
Najbardziej popularną nawierzchnią na terenie siłowni zewnętrznych jest kostka betonowa. Zapewnia równą powierzchnię, jest niemal bezobsługowa, nie pozwala na tworzenie się kałuż, oraz gwarantuje duża stabilność przy wchodzeniu i schodzneiu z urządzeń. Co więcej, na kostce można łatwo wykonywać dodatkowe ćwiczenia wzbogacające trening.
Inną równie popularną opcją jest nawierzchnia trawiasta. Jednak w tym przypadku po pewnym czasie, wokół stanowisk do ćwiczeń tworzą się tzw. ‘klepiska’, czyli wydeptane miejsca bez trawy, a po deszczu błotne kałuże uniemożliwiające korzystanie z siłowni. Alternatywą dla klasycznego trawnika są popularne maty przerostowe – atestowane gumowe, ażurowe maty, które po przerośnięciu trawą tworzą piękną zieloną, biologicznie czynną powierzchnię. Co istotniejsze – trawa jest zabezpieczona przed wydeptaniem, woda po opadach jest odprowadzana do gruntu, a z siłowni można korzystać niemal bez przerwy.
Dobrą opcją jest też nawierzchnia syntetyczna wylewana lub układana z płyt. Pod masą gumy wylewanej, czy płytami wykonuje się specjalnie przygotowaną podbudowę, która zapewnia stabilność i dobry odpływ wody. Guma jest przesiąkliwa dlatego nie trzeba się martwić o problem z kałużami. Trzeba przyznać, że jest to dobre, ale dosyć kosztowne rozwiązanie.
Mniej popularna jest trawa syntetyczna. Jest to także bardzo dobry rodzaj nawierzchni, który z powodzeniem może być stosowany przy terenach siłowni plenerowej.
Jaki jest zakres usług firmy COMES?
Zapewniamy kompleksową usługę, dlatego standardowo w naszej ofercie znajduje się:
- Bezpłatny projekt koncepcyjny i wizualizacja
- Wykonanie kosztorysów na podstawie KNNR oraz specyfikacji technicznych (STWiORB)
- Projektowanie terenów rekreacyjnych (w tym opcja wykonania projektu w trybie Zgłoszenia robót budowlanych w odpowiednim urzędzie)
- Kompleksowa realizacja obiektu rekreacyjnego oraz wszystkich elementów towarzyszących, takich jak ławki, nawierzchnia, ogrodzenie, zieleń itp.
- Serwis w przypadku uszkodzeń i/lub usterek
- Kontrole roczne
Jak wysokie rabaty może otrzymać kupujący?
Podane na stornie ceny katalogowe mogą, lecz nie muszą być rabatowane. Zazwyczaj ostateczna cena siłowni zewnętrznej jest ustalana dla każdego klienta indywidualnie, ponieważ jest ona uzależniona także od wielkości inwestycji. W zależności od pory roku oferujemy także korzystne rabaty sezonowe, dlatego zapraszamy do kontaktu na adres bok@comes.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 48 617 48 17. Nasi specjaliści przygotują kosztorys Państwa inwestycji w oparciu o aktualne ceny materiałów, sprzętu i robocizny. Udzielamy również rabatów dla firm wykonawczych realizujących inwestycje z wykorzystaniem urządzeń Comes.
Czy urządzenia zmieszczą się na naszym placu?
Przy projektowaniu siłowni zewnętrznej ważnym aspektem jest fakt posiadania przez każde urządzenia swojej tzw. strefy bezpieczeństwa, czyli minimalnej powierzchni, której potrzebuje każde urządzenie, aby było bezpieczne dla użytkownika. Na kartach technicznych naszych urządzeń podajemy dokładne wymiary stref. Urządzenia należy rozmieścić tak, aby strefy bezpieczeństwa nie nachodziły na siebie oraz aby w obrębie każdej strefy nie występowały elementy niebezpieczne np. słupki betonowe, elementy metalowe, drzewa itp. Jeżeli nie jesteście Państwo pewni rozmieszczenia zapraszamy do kontaktu na adres bok@comes.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 48 617 48 17.
Jakimi zasadami kierować się projektując bezpieczną siłownię zewnętrzną?
Siłownie zewnętrzne to obecnie jeden z najpopularniejszych elementów publicznych przestrzeni rekreacyjnych. W związku z tym na rynku pojawiło się wielu sprzedawców oferujących bardzo tanie urządzenia niskiej jakości. Dlatego przy wyborze urządzeń na siłownię plenerową należy zwrócić szczególną uwagę na materiał z jakiego wykonano sprzęty, okres gwarancji oraz to, czy urządzenia posiadają stosowne certyfikaty potwierdzające zgodność z obowiązującymi normami. Dodatkowe informacje dotyczące projektowania siłowni zewnętrznych można znaleźć na naszej stronie Comes Architekci, przeglądając normę PN EN 16630 : 2015-06 lub kontaktując się z naszym specjalistą (bok@comes.pl).